Mehmet Nuri Kaynar; İstanbul’un ikinci Fatihi Gazi Mustafa Kemal...

Mehmet Nuri Kaynar; İstanbul'un ikinci Fatihi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür

AHA - İstanbul'un Kurtuluşunun 96. yıldönümünde Diriliş Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Nuri Kaynar kutlama mesajı yayınladı.

06 Ekim 2019 - 16:54
Reklam
Reklam

Diriliş Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Nuri Kaynar İstanbul'un kurtuluşunun 96. yıldönümünde kutlama mesajı yayınladı.  

Diriliş Eğitim Sen Genel Başkanı Mehmet Nuri Kaynar mesajında 'İstanbul’un ikinci Fatihi 6 Ekim 1923’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. İstanbul, İtilaf Devletlerince önce 13 Kasım 1918, sonra 16 Mart 1920'de olmak üzere iki defa işgal edilmiştir.İstiklal Savaşı’nın kazanılmasından ve Lozan Antlaşması’nın imzalanmasından sonra İstanbul’un işgali sona ermiş ve son İtilaf birliği ise düzenlenen bir törenle Türk bayrağını selamlayarak şehri terk etmiştir. '

Anadolu’nun Fatihi 26 Ağustos 1071’de Sultan Alparslan, İstanbul’un Fatihi 29 Mayıs 1453’te Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul’un ikinci Fatihi 6 Ekim 1923’te Mustafa Kemal Atatürk’tür. İstanbul’un işgali, Osmanlı İmparatorluğu ve İtilaf Devletleri arasında imzalanan Mondros Mütarekesi ile Birinci Dünya Savaşı'nın bu ülkeler arasında sona erdiğinin ilan edilmesinin ardından gerçekleşmiştir.

İstanbul, İtilaf Devletlerince önce 13 Kasım 1918, sonra 16 Mart 1920'de olmak üzere iki defa işgal edilmiştir. 
İstiklal Savaşı’nın kazanılmasından ve Lozan Antlaşması’nın imzalanmasından sonra İstanbul’un işgali sona ermiş ve son İtilaf birliği ise 4 Ekim 1923 tarihinde Dolmabahçe Sarayı önünde düzenlenen bir törenle Türk bayrağını selamlayarak şehri terk etmiştir. 

Bundan 96 yıl önce 6 Ekim 1923 Cumartesi günü Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu İstanbul'a girmiş ve İstanbul’un işgali resmen sona ermiştir.

İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yılı kutlu olsun. 

Bu vatanı ve İstanbul’u kanları ve canları pahasına kazanarak bizlere emanet eden şehit ve gazilerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Mehmet Nuri Kaynar
Diriliş Eğitim Sen
Genel Başkanı
www.dirilisegitimsen.org.tr

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pandemi denetiminde taviz yok
Pandemi denetiminde taviz yok
Bahçelievlerdeki Hesaplaşma kanlı bitti
Bahçelievlerdeki Hesaplaşma kanlı bitti